استفاده از طرح‌ها و روش‌های نوین کشاورزی برای حل بحران کم‌آبی

دکتر حسن خانی از طرح‌ها و روش‌های نوین کشاورزی خبر داد

برای حل بحران کم‌آبی

دکتر حسن خانی از طرح‌ها و روش‌های نوین کشاورزی خبر داد

جواد لگزیان

در یک نشست تخصصی که با حضور مدیران ارشد کالج ابن سینا و کشت و صنعت مغان سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد، مدیر مرکز شمالغرب کالج ابن سینا با تاکید بر استفاده از روش‌های نوین کشاورزی در کشت محصولات کشاورزی و دامی و لزوم بهره‌مندی از دانش روز دنیا اظهار امیدواری کرد که با پدید آوردن یک تیم تحقیق و توسعه علمی و استفاده کاربردی و مناسب از تجارب اساتید و مقالات برتر همایش‌ها و سمینارها و جلسات تخصصی بتوان اقدامات موثری در ارتقا کمی و ‌کیفی محصولات این مجموعه انجام داد .

 دکتر حسن خانی با اشاره به بحران کم آبی در کشور بیان داشت می‌توان با اصلاح الگوهای کشتی و تغییر روش‌های آبیاری در مصرف آب صرفه‌جویی کرد. دکتر خانی افزود: همچنین به علت مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی کیفیت خاک به سطح پایینی تنزل یافته است که با اصلاح نژاد بذر و بهره‌برداری از برخی محلول‌های تولیدی در کشور به جای سموم آفات نباتی می‌توان اقدام مثمر ثمری انجام داد.

دکتر صمد بهزاد مدیرعامل کشت و صنعت مغان در این دیدار   همکاری با دانشگاه علمی و تخصصی ابن سینا گرجستان را یک اتفاق جدید و مهم در شرکت دانست. ایشان همچنین دیدگاه مدیران ارشد حاضر در جلسه را قابل تحسین و همراه با تفکرات کشت و صنعت ارزیابی کرد و از اعتقاد راسخ به همراهی و همکاری با طرح‌های ارائه شده توسط کالج سخن گفت. با توافق طرفین تصمیم تشکیل  کارگروه‌های تخصصی برای شاخه‌های مختلف امور کشاورزی و دامپروری  و پرورش اسب و اصلاح نژاد آن اتخاذ شد و مقرر گشت طرح‌های ارائه شده از سوی کالج به صورت جزئی‌تر مورد ارزیابی و در قالب طرح‌های تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این مقرر شد گروه تحقیق و توسعه در خصوص اهداف و برنامه‌های آتی در کشت صنعت مغان نیز تشکیل گردد.


تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۴۰۲
نظرات خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیتر اخبار