۱۴ ویژگی تدریس موفق برای مدیران موفق

۱۴ ویژگی تدریس موفق برای مدیران موفق

دکتر حسین چناری

پژوهشگر و نظریه‌پرداز آموزش

مهارت‌های تدریس در زندگی هر کسی می‌تواند کارآمد باشد؛ بنابراین برای همه‌ ما لازم است بدانیم چگونه تدریس کنیم. شاید باورش سخت باشد؛ اما باید بدانیم مثلاً در زمینه اقتصاد، اگر می‌خواهید مدیر تأثیرگذاری باشید، باید آموزگار خوبی باشید. به طور کلی می‌توان گفت که زندگی، روی مفاهیم و ایده‌ها می‌چرخد. بنابراین «آموزگار خوبی بودن» از ضروریات مدیریت است.

اگر آموزگار خوبی نباشید، چگونه می‌توانید همه‌ کارمندان سازمان را به پیمودن مسیر تعیین‌شده ترغیب کنید؟ چگونه می‌توانید کارمندان را روی یک استراتژی خاص متمرکز ‌کنید تا رکود اقتصادی را پشت سر بگذارید؟ چگونه می‌توانید مطمئن شوید همه مردم و از هر سطحی، اولویت‌های زمان حال را درک می‌کنند؟ چگونه می‌توانید مدیران آینده را پرورش بدهید؟

راه‌حل ساده است؛ آموزش بدهید! آموزش‌دادن با سخنرانی در جلسات شرکت یا دستور دادن به زیردستان فرق دارد. سخنرانی و دستوردادن آموزش نیست، دیکته‌کردن است. اینکه به مردم بگویید چه‌کار کنند، تضمین نمی‌کند آن‌ها در آینده آنچه را برای تفکر مستقل نیاز دارند، بیاموزند. برعکس، این کار باعث می‌شود آن‌ها به شما یا مافوق‌هایشان بسیار وابسته شوند، به‌طوری که موقعیت‌ها را نادیده بگیرند و نوآوری و آموختن را کنار بگذارند.

آموزگاران موفق چه کارهایی انجام می‌دهند که شما نیز باید به‌عنوان یک مدیر انجام بدهید؟ برخی از آن‌ها به‌طور رسمی در کلاس‌ها آموزش می‌دهند. برخی دیگر به‌طور غیررسمی، در کنار کارهای شرکت، در دفتر کارشان، هنگام شام، یا در حین پرواز به آموزش‌دادن می‌پردازند. این آموزگارانی که انتخاب کرده‌ایم، مدیران ارشد، برنامه‌نویسان، بازاری‌ها، دانشجویان، و همچنین دانش‌آموزان دبیرستانی، موسیقی‌دان‌ها، جراحان و آموزگاران دیگر را آموزش داده‌اند.

مشخص شده است که معیار خوب آموزش‌ دادن، در تمام دنیا یکسان است. حتی با تکیه بر محصولات آموزشی جدید، روش‌های جدید، مطالعات اجتماعی و یا ترکیبی از هر سه، سرفصل‌های اصلی و بسیاری از تکنیک‌ها یکسان هستند. در اینجا ۱۴ ویژگی پیشنهاد شده است که برای آموزگار موفق بودن لازم هستند.

۱. محور اصلی آموزش شما نیستید، دانشجویان هستند

۲. بچه‌های کلاستان یعنی شاگردان‌تان را بشناسید

۳. اگر آموزگار محیطی امن فراهم کند، ریسک‌پذیری دانشجویان افزایش می‌یابد

۴. آموزگاران بزرگ در کنار هدف، اشتیاق هم دارند

۵. آموزگار باید به دانش‌آموز نشان بدهد که واقعاً به یاد گرفتن نیاز دارد

۶. اگر نمی‌توانید مبحثی را ساده بیان کنید، حداقل واضح بیانش کنید

۷. بدون اینکه به اعتبارتان آسیب بزنید، انعطاف‌پذیری را تمرین کنید

۸. از صمیم قلب آموزش بدهید

۹. نکات مهم را تکرار کنید

۱۰. آموزگاران خوب، سؤالات خوب می‌پرسند

۱۱. صحبت‌کردن را متوقف و شنیدن را آغاز کنید

۱۲. اجازه بدهید شاگردان‌تان به یکدیگر آموزش بدهند

۱۳. یک روش تکراری را برای همه به کار نبرید

۱۴. هیچ‌گاه تدریس را متوقف نکنید


تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
نظرات خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیتر اخبار